Berisha mban 1 minutë heshtje: Berlusconi ishte një mik i çmuar i Shqipërisë, i Kosovës, i PD dhe i imi personalisht.

DEKLARATË PËR MEDIA E KRYETARIT TË PD, SALI BERISHA

EKSTRAKT

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha gjatë një konference për mediat ditën e sotme nga selia blu, ka shprehur ngushëllimet e tij më të përzemërta për ndarjen nga të ish-kryeministrit Italian, të mikut të çmuar të demokratëve, Shqipërisë, Kosovës dhe të tij personal, Silvio Berlusconi.

Berisha e nderoi me një minutë heshtje kujtimin e tij të pavdekshëm.

FJALA E PLOTË

Dielli perëndoi përgjithmonë për Silvio Berluskonin.

Silvio Berluskoni, italiani i madh dhe i pavdekshëm, themeluesi dhe udhëheqësi i Forza Italia, ish-kryeministri i shquar i Italisë, shtetari që lartësoi më shumë se kushdo tjetër, rolin e Italisë në Europë dhe Botë, simboli i suksesit të iniciativës së lirë, miku i madh i popullit shqiptar, mbylli sytë përgjithmonë.

Kombi mik italian është sot në zi dhe sëbashku me të, miqtë e Silvio Berluskonit në mbarë botën. Silvio Berluskoni ishte një mik i madh dhe i çmuar i Shqipërisë, i Kosovës, i kombit shqiptar, i PD-së dhe i imi personalisht.

Ndarja e tij nga jeta është një humbje e madhe për kombin mik italian, është një humbje e madhe për forcat politike të qendrës së djathtë në Europë dhe botë, është një humbje e madhe për Shqipërinë, Kosovën, të cilat ai i mbështeti dhe në momente kritike me vendosmërinë më të madhe.

Rikujtoj shqiptarëve se 24 vite më parë, kur Kosova digjej në flakët me operacionit ‘Patkoi’, ‘Luani i Apenineve’ udhëhiqte opozitën italiane. Por kjo nuk e pengoi të mbështesë qeverinë italiane të majtë të asaj kohe, në vendimin për të autorizuar përdorimin e bazave të NATO-s për bombardimin e regjimit të Millosheviçit.

Në takime të shumta, që unë kam pasur me të në Itali, Shqipëri, Europë, kam ndjerë nga afër ndjenjat e tij më miqësore për shqiptarët, respektin e tij për kombin tonë.

Me këtë rast, unë duke shprehur mirënjohjen time të pakufishme për miqësinë e tij ndaj meje, ndaj Shqipërisë dhe kombit shqiptar, ndaj PD-së, shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes Berlusconi, miqve, të afërmve të Kavalierit të pavdekshëm.

Do ta nderoj këtu me një minutë heshtje, kujtim e pavdekshëm të mikut të madh, Silvio Berlusconi.

Ndiq intervistat e fundit
Artikuj të ndërlidhur
Ndiqeni Partinë Demokratike në rrjete sociale