Berisha: Pas fitores së 14 majit, do shkojmë fitimtarë në zgjedhjet e përgjithshme!

FJALA E KRYETARIT TË PD, SALI BERISHA NË TAKIMIN ELEKTORAL ME KANDIDATËT PËR BASHKINË MAT, SKËNDER GJUCI DHE BASHKINË KLOS, BEDRI HOXHA

EKSTRAKT

Kryetari i PD, Sali Berisha zhvilloi një takim elektoral elektrizues së bashku me dy kandidatët e bashkive përkatëse Mat, z.Skënder Gjuci dhe Klos, z.Bedri Hoxha. Berisha u shpreh në fjalën e tij se dy kandidatët përfaqësojnë dinjitetin dhe personalitetet e vërteta, në krahasim nga kandidatët e Rilindjes të cilët minimumi nuk pranojnë të ballafaqohen, apo t’ju dalin përpara qyetarëve.

Lideri i opozitës, Sali Berisha iu drejtua kryeministrit Rama duke i kërkuar takim para qytetarëve për t’iu treguar atyre në një debat të hapur se çfarë kanë bërë për Shqipërinë dhe shqiptarët. Por sipas Berishës, ky i fundit nuk do pranojë të dalë pasi është i mbuluar nga turpi i vjedhjeve që ka bërë. Gjithashtu, Berisha akuzoi skandalet e aferave korruptive dhe tenderat e Ramës që ai i kryen në bashkëpunim me baxhanakun, dhe me thjeshtrën e tij, gjë e cila është në kundërshti me ligjin.

Kryetari i PD, Sali Berisha iu bëri thirrje shqiptarëve që më 14 maj të votojnë për ndryshimin, dhe se mungesa e tyre në votime do e çojë Shqipërinë në rrugën drejt së keqes.

FJALA E PLOTË

Të dashur qytetare dhe qytetarë të qyteteve të Burrelit dhe Klosit. Vëllezër e motra. Zonja e zotërinj! Të dashur matjane e matjanë. Përshëndetjet e mia më të përzemërta. Mirënjohjen më të thellë. Nderimin më të madh për të gjithë mbështetjen tuaj ndër vite ndaj PD.

E dashur Denisa, Kryetare e PD për rrethin Mat. I dashur z.Skënder Gjuci, Kryetari ynë i ardhshëm i Bashkisë së Matit. I dashur z.Bedri Hoxha, Kryetari ynë i ardhshëm i Bashkisë Klosit. Përshëndetjet më të përzemërta!

Kam nder të veçantë që të jem para jush që t’ju bëj thirrje që më 14 maj të votoni dy qytetarë shembullorë, Skënder Gjucin në Klos, dhe Bedri Hoxhën në Mat. Të votoni dy personalitete të vërteta të Matit dhe Klosit. Dy qeveritarë vendorë të sprovuar të cilët ju kanë shërbyer ju me përkushtim, dhe të cilët sot të dy ku të doni ju janë të gatshëm të ballafaqohen me kundërshtarët e tyre.

I them Edi Ramës që kalon nga takimi në takim me një fjalor të padenjë për një njeri. Një fjalor tipik për halabakët. I them, hajde këtu në Mat. Ja ku janë këta qytetarë. Dil këtu me Sali Berishën, dhe t’u faktojmë pak këtyre qytetarëve se nuk po hyj në ato çfarë kemi realizuar, anëtarësimi në NATO, etj., jo t’u fakotjmë këtyre qytetarëve se kush e ka përdorur pushtetin për t’u pasuruar vet, dhe kush ka menduar për qytetarët. Kaq!

Cili nga ne të dy ka përdorur pushtetin për pasurimin e tij. Nuk vjen dot, nuk ia mban. Po pse nuk vjen dot? Nuk del. Po pse nuk del. Edhe unë mak familjarë, edhe ai ka familjarë. Dallimi është si nata me ditën, sepse unë mund t’i numëroj atij këtu para jush me dhjetëra e qindra miliona euro të fituara në mënyrë të padrejtë nga familjarët e tij, baxhanaku i tij, thjeshtra e tij në kundërshtim me ligjet, konfiktin e interesit ku ai meriton të shkojë atje ku do ta ketë vendin. Le të gjejë ai një të vetme për Sali Berishën. Edhe unë kam qeverisur 8 vite, le të gjejë një tender që kanë fituar fëmijet e tij, apo njerëzit e tij. Zero!

Edi Rama nukdel dot këtu para jush, sepse në komisionin në Parlament ju tha ju: Po unë tha, kam firmosur paf-paf-paf e fap-fap-fap. Jo more jo. Unë të them hajde këtu, t’u tregojmë këtyre burrave dhe grave se çfarë ke firmosur ti paf-paf-paf e fap-fap-fap. Sesi ke firmour ti për të vjedhur vetëm me djegësat e Fierit, Tiranës që nuk ekzistojnë kurrëkund, 420 milionë euro.

Kurse unë kam firmosur mbi 7000 vendime qeverie dhe vendime të kryeministrit. Asnjë prej tyre paf-paf-paf e fap-fap-fap, por kam firmosur duke menduar 7 herë e firmosur 1 herë. Ndaj dhe ti nuk vjen dot këtu. Nuk vjen dot as në studio televizive, nuk del dot kurrkund, por kalon nga sheshi në shesh me gjuhë të turpshme dhe mendon se me fjalorin tënd do t’i habisësh. Mendon se me fjalorin tënd prej halabaku do të tërheqësh vëmendjen nga vjedhjet që iu ke bërë qytetarëve.

Sillë atë Agron Malajn, nxirre këtu me Skënder Gjucin, të dy. Edh ai ka qenë kryetar komune dy mandate. Të dalin këtu, të vijnë dhe banorët e Macukullit, të dalin dhe këta të Matit. Po nukdel dot ti Agron, se ti je një hajdut i klonuar nga Edi Rama.

Miqtë e mi!

Më falni se dua të bëj bisedë me ju, jo fjalim. Nuk e nisa kot me familjarët unë. Se e di çfarë ndodh? Se Shqipëria ka pasuri shumë. Të ardhurat që iu merren ju me taksa dhe tatime, janë dyfishi i atyre që iu merrnim ne. A e dini ju se vitin që kaloi, Edi Rama dispononte si buxhet për Shqipërinë vetëm nga të ardhurat tuaja 5 miliardë euro, kurse Sali Berisha në vitin 2013 dispononte 3 miliardë euro, sepse ishte taksa dy herë më e ulët se sot. Ku shkojnë këto? Se do dal unë edhe te Agroni juaj.

Në vitin 2005-2013 ato shkuan në ndërtime të 11 mijë kilometrave rrugë, të 1300 shkollave, të 700 ujësjellsa kanalizime etj., por shkuan para së gjithash në dyfishimin e rrogave tuaja, në dyfishmin e pensioneve tuaja, sepse ishte qëllimi më madhor që shqiptarët e varfër të dilinin nga varfëria dhe nuk meritonin asnjë orë varfëri. Shqipëri është vendi më i pasur në rajon, ndaj edhe ne vendosëm rrogat dhe pensionet më të larta në rajon.

Çfarë bëri ky që ikën dhe nuk pranon ballafaqimin? I ngriu rrogat. Jo, tha nuk vdes kush në Shqipëri për bukë. Po nuk është puna të vdesin për bukë, puna është të jetojnë si njerëz. Nuk është puna të numërojnë kafshatë, puna është të jetojnë me dinjitet.

Rrogat i ngriu, çmimet u rritën nga viti në vit. Vetëm nga rritja e çmimeve nga viti 2021 në vitin 2022 çdonjeri prej jush ka shpenzuar 430 mijë lekë më shumë, sipas ekonomistëve të pavarur. Kanë shpenzuar dy pensione, një rrogë më shumë. Po në 8 vite?

Pra, çdo vit varfëria u shtua, kurse për qeveritarët çdo vit pasuritë u shtuan me dhjetëra e qindra milionë. Edi Rama e nisi punën si kryeministër, pasi i botoi OSBE raportin, dhe i tha ke të fshehura offshore 200 milionë euro. Nuk guxoi të çelte gojë, ta hidhte në gjyq, ta përgënjeshtronte, sepse i nxirrte kontot bankare. Pastaj, hajde thuaji këtu qytetarëve, ku i more paratë që ndërtove Sarajet? Vetëm themelet me gjatësi 720 metra. Hajde këtu e thuaju qytetarëve, ku i more paratë për parkun rreth shtëpisë 5 mijë metra. S’del dot? Ndaj dhe del e bën hokatarin, përdor fjalor halabaku, se thotë më mirë të merren me fjalët e mia, se me veprat e mia të zeza.

Edhe ti Agron, Fatosin e ka siç e ka Armandon ai, baxhanakun. Tenderat i fiton me Fatosin. A e dini ju sa tendera ka fituar Fatosi në ujësjellësin e Tiranës? Ky ‘sipërmarrës’ i madh. Ky është një hajdut i madh që vetëm vjedh me Erion Veliajn mbi 30 milionë euro. Po ujërat janë pasuria më e madhe e Matit/ Përfituesi i tyre më kryesori është Agroni. Po ligji nu ke lejon. Ligji thotë që i vëllai i pushtetarit, bashkëshorti i pushtetarit, njerëzit e pushtetarit nuk mund të marrin pjesë në tendera. Se kësaj i thonë të përdoret pushteti për të pasuruar veten tënde.

Po Bedri Hoxha, na thoni pak? Ja ku është, ka qenë deputet, ka qenë kryetar bashkie në Klos. E fton atë rivalin, të vijë këtu. Po nuk vjen dot, se nuk vjen  Edi Rama. Nuk e lejon Edi Rama, sepse këta janë sekti i vjedhjes. Rilindje do të thotë vjedhje dhe mashtrim.

Ndaj dhe kurrë ndonjëherë shqiptarët në një palë zgjedhje nuk kanë votuar më shumë se kësaj radhe për veten, qënien, mbrojtjen e tyre nga një hajni e paimagjinueshme. ota për Skënder Gjucin dhe Bedri Hoxhën është mbi të gjitha votë për ndryshimin e Matit dhe Klosit, është votë për përmbysjen e monizmit, për largimin e të gjithë  pushtetit nga duart e një hajduti, siç është Edi Rama dhe klonet e tij.

Çdo biznesmen i Burrelit dhe Klosit, do të ketë një lehtësim të madh në taksa. Çdo qytetar do të ketë shërbimet që meriton, çdo fermer, do të ketë subvencionin që meriton. A e dini se çfarë ndodh sot? Në qoftë se Kosova jep 400 euro për hektarë grurë, Edi Rama jep 43 euro për hektarë. Po kush i merr ato 43 euro? Fermeri merr vetëm 3 euro, 40 euro i marrin Agronët e tij, i marrin hajdutët e tij nëpunës.

Miqtë e mi!

Këtu kanë sjellë një zonjë, Balluken. Ballukja është simboli i babëzisë. Sesi mund të dalë ajo para këtyre nënave, motrave, ajo e di vet. Ka shpenzuar vetëm për zyrën e vet 220 mijë euro. Po turp nuk ka më të madhe, dhe krim i shëmtuar. Në një kohë kur të rinjtë tanë, vajzat tona, fëmijët tanë marrin gomonet për të siguruar kafshatën. Një ministre që porosit 1 mijë euro biftekun, nuk meriton asnjë minutë të jetë ministre. Sjell këtu një ushtri të tërë kriminelësh elektoralë, drejtorë ujësjellësash, drejtorë sipërmarrës. Secili prej tyre është kriminel elektoral, dhe e garantoj se bashkë me Belindën, dhe Edi Ramën do të ndiqen deri në fund të jetës së tyre për krimin elektoral.

Po jo vetëm drejtorë, por ajo mbledh edhe banditë delinkuent, trafikantë në për takime në Mat, Bluqizë, Peshkopi. A e dini ju pse? Nuk ka më frikacak se hajduti mbi tokë. Këta qarkullojnë të tmerruar nga vjedhjet që kanë bërë. Absolutisht! Harorjeni se ka hajdut trim.

Kështu që në datën 14, të gjithë në votime. Rëndësi të jashtëzakonshme ka pjesëmarrja juaj në votim. Çdo mungesë e juaja në votime është mbështetje për të keqen. Çdo mungesë e juaja në votime është indiferencë ndaj të keqes. Merrni të gjithë pjesë në votim. Votoni numrin 1. Bashkë fitojmë! Votoni ndryshimin. Ndryshimi në duart tuaja. Votoni numrin 1, Skënder Gjucin, ndryshimi në duart tuaja. Votoni numrin 2, Bedri Hoxhën, ndryshimi në duart tuaja.

Ju garantoj se pas 14 majit, pas fitores së Bedri Hoxhës dhe Skënder Gjucit, Edi Rama do t’i ketë javët e numëruara. Fitimtarë do shkojmë në zgjedhje të përgjithshme. Ndaj edhe ky fllad demokracie, kjo erë fitoreje që po fryn në të katërta anët e vendit të na frymëzoje ne për fitoren e madhe më 14 maj, dhe fitoren pas saj përmbysjen e Edi Ramës.

Rrofshi ju, rroftë Mati, rroftë Shqipëria! Faleminderit!

Ndiq intervistat e fundit
Artikuj të ndërlidhur
Ndiqeni Partinë Demokratike në rrjete sociale